Informace, objednávky:
+420 728 760 443
+420 737 923 868
po-čt: 9-16h, pá: 9-14h
  Načítám...
  Nenalezeny žádné produkty.
  Uživatel
  Menu

  O přebíjení

  Připravili jsme pro Vás sérii článků, které Vám pomohou orientovat se v oblasti přebíjení střeliva.
  Pokud máte nějaký další námět, přání nebo vlastní článek, neváhejte nás kontaktovat.

  Your team STROBL.CZ

  ________________________________________


  Bezpečnost především:

  Každá věc, kterou v životě děláme vyžaduje dodržování určitých pravidel. Jízda autem vyžaduje řidičský průkaz. Při jízdě dodržujeme příslušné předpisy, například jezdíme připoutaní a po správné straně silnice.

  Se střelbou a přebíjením střeliva je to podobné. Pochopitelně musíme dodržovat zákon o zbraních a střelivu a neustále myslet na bezpečnost. Při dodržení všech zásad bezpečnosti se však nemáme čeho obávat. Přebíjí většina sportovních střelců, samozřejmě i my.

  Důležité! Střelný prach a zápalky držte mimo zdroje tepla; olovo a jeho výpary jsou toxické, pracujte v dobře větraných prostorách; používejte zdravý rozum a předcházejte jakýmkoliv možným nebezpečným situacím.


  Základní důvody pro přebíjení:

  • Vaše náboje jsou levnější
  • Zároveň jsou přesnější
  • Jsou tak silné nebo slabé, jak potřebujete (např. pro IPSC faktory)
  • Přebíjení je zábava
  • Konečně začnete více střílet a méně o střílení mluvit


  Úspory:

  Přirozeně, čím dražší je tovární náboj – a čím větší objem budete přebíjet – tím vyšší budou Vaše úspory. Například: standardní tovární náboj ráže 9mm Luger stojí přibližně 5 Kč za kus. Snadno si jej dokážete přebít za 2-3 koruny, záleží na použitých komponentech. 

  V některých případech, především při střelbě exotičtějších ráží, je přebíjení střeliva dokonce v podstatě jediná šance jak si zastřílet, pokud nemáte zrovna diamantový důl.


  Jak začít přebíjet?

  Dobrá otázka. Stačí Vám základní vybavení z následujících kategorií:

  Case tumbler (pračka na nábojnice)

  • Rozlišujeme 2 základní způsoby čištění nábojnic - suché a mokré

  My pro své účely používáme výhradně praní nábojnic na sucho, protože je to mnohem snazší. Potřebujeme jen vibrační pračku, čistící médium a způsob, jak nábojnice oddělit od média. To vše je součástí startovací sady Frankford Arsenal Quick-N-EZ.

  Mokré praní může Vaše nábojnice vyčistit lépe, jedná se však o mnohem pracnější postup. Potřebné vybavení zahrnuje ultrazvukovou pračku, čistící roztok (a/nebo nerezové médium) a separátor. 

  Praní na sucho doporučujeme i svým zákazníkům, protože je to levné, rychlé a snadné. Na mokré praní můžete případně přesedlat kdykoliv, když se tak rozhodnete.


  Přebíjecí lis

  • Toto je důležitá část. Lis je důležité vybírat podle toho, co od něj očekáváte. Budete přebíjet puškové náboje, pistolové, nebo oboje? V jedné či více rážích? Toto jsou základní otázky, na které si musíte odpovědět před tím, než začnete cokoliv dělat. Pokud si nejste jistí, neváhejte se nám ozvat. Rádi s Vámi zkonzultujeme možnosti.
  • Základní pravidlo: Pro puškové ráže je vhodné používat pevné jednooperační lisy. Ty však neposkytují žádný využitelný benefit pro přebíjení pistolového střeliva - v tomto případě je vhodné obrátit svou pozornost spíše k rychlosti přebíjení, kterou nabízí lisy Turret s otočnou nástrojovou hlavou a progresivní lisy. Brzy zjistíte, že my jsme si oblíbili lis Lee Classic Turret, protože o něm budeme mluvit až příliš často. Máme proč - je spolehlivý, levný a umožňuje bleskovou změnu přebíjené ráže.
  • Předpokládejte, že se Vaše spotřeba střeliva zvýší. Ze zkušenosti víme, že se tak stane. Vaše náboje budou levnější, takže budete chodit střílet pravidelně. To se pochopitelně projeví i na terči, a ty úspěchy Vás začnou motivovat.
  • Pokud zkusíte ušetřit čas a necháte přebíjet své ratolesti (jako to udělal Štrobl starší), brzy zjistíte, že se Vaše spotřeba nábojů zdvojnásobila. 

  „Dělám to za byt, stravu a střelivo." - Štrobl mladší

  Střelný prach

  • Rychle nabo pomalu hořící… máme mnoho typů střelných prachů mnoha značek. Obecně je dobrý nápad poptat se ostatních přebíječů na jejich zkušenosti. Jako vždy se však můžete obrátit i na nás, rádi Vám s výběrem pomůžeme.

  Zápalky

  • Výběr zápalek není příliš složitá alchymie. Pravděpodobně budete přebíjet pouze ty nábojnice, které používají zápalky typu Boxer, protože jen ty lze jednoduše přebíjet. Poznáte je tak, že mají pouze jednu zátravku uprostřed dna nábojnice.

  Stále je zde více variant a výrobců, rozlišujeme však 2 hlavní typy dle určení (pistolové, puškové) a dle rozměrů (velké, malé), přičemž brokové zápalky tvoří samostatnou kategorii. Vše je určeno podle Vaší ráže, tedy například ráže 9mm Luger používá malé pistolové zápalky. Jsou zde určité výjimky, nicméně důležité je, že používáme jen dvě velikosti zápalek. Tato znalost Vám bude pro většinu aplikací stačit, pokud však přebíjíte výkonné ráže, například .300 Win. Mag., tak za určitých podmínek docílíte lepších výsledků se zápalkami s označením "magnum". 

  Nejste si jistí? Ptejte se!


  Střely

  • Vyberte si z obrovské nabídky sériově vyráběných střel různých tvarů a vlastností, nebo si vyrobte své vlastní. Pro sportovní střelbu z pistole, není nic lepšího než dobré, doma odlité olověné střely. Navíc je tak možné na střelách značně ušetřit. K tomu je však potřeba další vybavení.
  Každopádně je vhodné svůj výběr konzultovat s někým, kdo různým typům střel a rozdílům v jejich použití rozumí. Samozřejmě se můžete obrátit i na nás, a my Vás procesem výběru provedeme.


  Jak vybrat vhodný přebíjecí lis?

  Přebíjecí lis je klíčovou součástí Vašeho přebíjecího vybavení. Shrňte si, co od svého lisu očekáváte. Budete přebíjet puškové nebo pistolové střelivo? Nebo možná oboje? A v jakém objemu? Pamatujte, Vaše spotřeba bude pravděpodobně vyšší, než je nyní.

  Všechny přebíjecí lisy, které nabízíme, v průběhu let prokázaly svou kvalitu. Většinu z nich jsme osobně testovali, a některé používáme do dnes.

  Pro usnadnění výběru jsme pro Vás připravili "Sestavy přebíjecích lisů", které obsahují přebíjecí lis spolu se vším, co potřebujete pro zahájení přebíjení - včetně přebíjecích matric. Jednoduše si objednáte komplet přebíjecího lisu a řeknete kterou ráži (ráže) chcete přebíjet. Připravíme pro Vás sestavu přesně pro Vaše potřeby! Jediné, co budete potřebovat navíc, bude spotřební materiál - střelný prach, střely a zápalky. Nábojnice si můžete buďto zakoupit nové, nebo posbírat na střelnici. Nábojnice obvykle vydrží mnoho přebití. Pravděpodobně je stihnete dříve poztrácet, než popraskají.


  Jednooperační lis

  Technicky nejjednodušší lis , nesmrtelná klasika, neporazitelný šampion puškových ráží. Nejnižší množství pohyblivých částí pro nejpřesnější tolerance a nejvyšší spolehlivost. Z podstatě jediná věc, která se na lisu hýbe, je operační páka s pístem!

  One operation per pulling a lever, one die installed. You run through all of the brass cases you have prepared, then you switch die, run next operation on all – and so on.

  In terms of accuracy, this is the best kind of press. Good enough for rifle calibers, where you also appreciate it’s toughness, and won’t mind the lengthy process.

  For pistol calibers, you’ll want something faster than this. Faster single stage? Maybe something like…


  Lis typu Turret

  There are many turret-style presses, like Lyman’s All-American, but one press stands out. Lee Precision Classic Turret press.

  To make the press as fast as possible while keeping it simple, Lee Precision decided to add a tool head with 4 die positions on a single stage press. The toolhead (referred as “turret head”) is automatically indexed, so you just keep pulling the lever and adding the components. You insert the brass empty and take it out loaded. With a bit of practice, you can easily get to over 200 rounds per hour.

  Caliber change is super easy. You swap the whole turret head and change shell holder. It takes 30 seconds – maybe 40 seconds, if you need to change the priming arm as well.

  Long story short, this is the best press for you, if you look for decent yet inexpensive machine for pistol rounds, or expect to change calibers often.


  Progresivní lis

  How to make the loading machines even faster? Let it be full auto!

  Well, not really, but it’s pretty much close. Progressive presses excel at one thing, and it’s making the rounds fast. It’s still highly precise, as you’d expect, but the main point of going progressive is the gargantuan increase in speed. Fully equipped Dillon Super 1050 with case feeder, bullet feeder lets you go WAY over 1000 rounds per hour, and it can be easily automated with Mark 7 Autodrive. So yes, you actually can say your press goes full auto at 1000 rounds per hour. When you go for progressive press, you look for possible ways of upgrade in the future – you look for speed, and these presses aren’t cheap, so you will want something that can be easily upgraded in the future. Dillon XL750 and SUPER 1050 are good picks.

  Why is it so fast? On top of the press, there is a toolhead equipped with dies, much like Turret press’, but these do not revolve. Instead of a shell holder, these presses use shell plate, which carry multiple brass cases at a time. Basically, the process goes like this – you pull the operation lever and one case is fed in the shell plate. Pull again. The case is sized and shell plate indexes, as another case is fed. Also, the first case is primed. Pull again. First case gets powder charge. Second case is sized and primed, third case is fed. Pull again. First case gets the bullet seated, others follow as before, fourth case is fed. The shell plate is now full. You pull the lever, first case gets crimped (others, naturally, follow order of operations) and as the shell plate indexes to be fed with another empty case, the first case, now a finished round, is ejected. From now on, each pull of a lever results in a complete round.

  All the operations are done simultaneously, so there’s obvious problem – this is NOT for new, inexperienced reloaders. Sometimes even the experienced reloaders prefer a Turret, because here, the things get really complicated. When these things jam, you need to know exactly what you are doing, or you can cause an irreversible damage to the press. The construction is everything but simple, change of calibers… you don’t want to change calibers here, but if you have to, it’s not so quick and simple, but it’s possible.

  Expect it to be expensive, but for competitive shooters, who empty buckets of 9mm or .223 ammo, this is the best companion ever. You will want to accompany it with a Turret press on the side, to reload all your other calibers like .45, .38, .357… because you won’t want to do a caliber change here.


  Pár slov na závěr

  Thanks for reading the article! To save your time, here is what we usually use:

  Lee Precision Classic Cast – This beast of a single stage press will last a few generations. Made to handle a .50 cal, this single-stage press is worth the money. Equipped with Quick-change bushings, it allows for quick and easy change of already pre-set dies, which saves both time and nerves.

  Dillon XL750 – Once set for 9mm Luger, and since then it just works.

  Dillon Super 1050 – Similar to XL750, but bigger. We run .45 ACP on this beast.

  Lee Precision Classic Turret – For all the other small batches of pistol rounds, since single-stage is too slow and rebuilding a progressive press for 200 rounds is… stupid.  Čistěte své nábojnice!

  Cleaning the brass you find on range is highly recommended. There are multiple methods, which can be all reduced to 2 main approaches.

  • Dry cleaning
  • Wet cleaning

  Both has it plus and cons, but keeping in mind, that wet cleaning is not so easy (deprime cases, do the cleaning cycle, let it dry) as dry cleaning (put the brass in a tumbler, take them out after few hours), we strongly recommend you to do the same as we did – do it the dry way.

  For dry cleaning, any vibrating case tumbler works good. Value Frankford Arsenal Quick-N-EZ, big Lyman 2500… what matters the most here, is the media, the stuff the brass is tumbling with. The media is usually tufnut or corncob based, often treated by polishing additives.

  We use Lyman Corncob (treated), as it seems to work the best for us.

  After dry cleaning, either take the brass out by hand, use rotary separator, or an inexpensive sifter.  Odlévání vlastních střel

  Reloading your ammo, you expect higher accuracy and lower price.

  The bullets you can buy allow you to load ammo with superb accuracy. BUT maybe you can do even better job, and you probably can. It’s also another thing you can save on.

  We are talking about casting your own bullets. This sounds trivial – and it is, in a way – but it also requires the operator to have a bit technical background.

  Co je k tomu potřeba?

  • Furnace
  • Bullet molds
  • Means of bullet calibration (sizing die)
  • Means of bullet lubrication (bullet lube)
  • Access to lead or lead alloys

  Pícka pro tavení olova

  For our use, the best option is electric melter with bottom spout and mold rest. Bigger and fuller pot means more stable temperature and the more consistent alloy. Homogenous alloy means precise bullets. We use Lee PRO 4-20, which holds about 10 kg of lead alloy.

  Kokily - formy pro lití

  There are many manufacturers, producing many types of molds. In respect to price and casting speed, we have selected Lee Precision 6-cavity molds. It consists of aluminum 6-cavity molds and handles, which has to be bought separately. Using the molds correctly, it will cast many thousand bullets. We use 3 molds at a time, I will explain why later.

  Using the molds correctly stands for smoking and lubrication of the molds and checking the middle screw’s tension. In case the molds are not lubricated properly, it will not align and close properly, which will over time lead to its damage. It’s a good idea to renew the lubrication during longer casting sessions. Closing the molds while pointing it down is another way to prolong its life. This way the aligning pins do their job effortlessly and always consistently.

  To lube the molds, we suggest using Lyman Super Moly Spray.

  Now, why do we use 3 identical bullet molds at a time?

  If you use 1 mold, you fill it with liquid lead, let it cool (30-60 secs, depends on temperature, lead mass and mold type), open the mold and pour the bullets out. Refill the mold and repeat.

  If you use 3 molds, you fill first, fill second, fill third, putting them aside on an inflammable pad. By the time you have filled the third mold, the first has cooled-off enough to be opened, emptied and refilled. Then you grab the second mold… the casting speed is three times faster.

  Kalibrační lis – kalibrace střel

  Cast lead bullets have to be sized to uniform diameter. Sizing die does this. You can use it with any single stage press. The operation’s simple – every single bullet has to be pushed through the die. It doesn’t take long, but it’s an important process.

  Lubrikace střel

  Cast lead bullets have to be lubed – twice, to be exact. Both before and after sizing. Thankfully, the lube is super cheap and easy to use. We use Lee Liquid Alox.

  Put your bullets in a suitable container (e.g. plastic bowl). The bullets should be in just one layer, so you will probably do this in more steps. After you have the bullets in the container, you add a bit of the lube and start mixing it up by shaking and circling the container. After a while, visually check the bullets and check the lube. If there wasn’t enough lube, add more and mix it again. After all of the bullets are covered in a thin film of lube, you can pour them on a vaxed paper and let it dry. The drying takes about 24 hours.

  Olovo a příměsi

  For reloading, we are usually looking for hard lead. The usual 9mm Luger or .45 ACP is loaded using lead of 15 BHN hardness. For .38 Special and .357 Magnum, we use an alloy of 22 BHN.

  Correct lead hardness can be achieved by ordering lead of specified hardness from the ironworks (which is not cheap), or you can alloy the lead yourself using tin and antimony. Ask reloaders in your area how, do they do it. To check the hardness of your alloy, you can use Lee Lead Hardness Testing Kit.

  Keep in mind, that lead and its fumes are toxic. Hot lead can cause serious burns. Always work with lead in ventilated environment and use appropriate safety measures.

  THE LEAD INSERTED IN MELTER HAS TO BE ABSOLUTELY DRY!  Příprava nábojnic (čištění a údržba)

  When fired, the cartridge is stretched in the direction of the shot. This is a common phenomenon, but it is necessary to eliminate it, especially in case of rifle cartridges. For this purpose, we use special tools to achieve the required cartridge length. At the same time, it is necessary to ensure that the primer pocket and the flash hole are in optimal (clean) condition.

  There are many tools to achieve the perfect case condition, we prefer Lee Precision and Lyman products.

  Following tools are universal for all calibers:

  • Cutter and Lock Stud
  • Primer Pocket Cleaner
  • Chamfer Tool

  Shell holder is supplied for free with every Lee case length gauge. The trimmer can be operated either by hand, or you can attach it to a cordless drill – which is a good idea, since you probably already have one at home.  Laborační tabulky, výpočet prachové navážky

  Every manufacturer supplies load data for its components. Always refer to these manuals, never exceed maximum loads, and when developing a new load, always work from the bottom (weakest charge). Stay safe.

  For reference, here are some examples:

  VECTAN - NOBEL SPORT

  LOVEX - EXPLOSIA, a.s.
  Košík obsahuje nepovolené položky

  Zobrazit košík

  Zboží bylo přidáno do porovnání

  Zobrazit porovnání

  Prosím čekejte...
  Objednávku nelze dokončit, zkuste to prosím později